ZARZĄDZENIE NR 5 KJD z dnia 31 stycznia 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia na studiach niestacjonarnych w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022
ZARZĄDZENIE NR 5
KIEROWNIKA JEDNOSTKI DYDAKTYCZNEJ WYDZIAŁU POLONISTYKI
UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
Z DNIA 31 STYCZNIA 2022 R.
w sprawie organizacji kształcenia na studiach niestacjonarnych w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022
Na podstawie § 5 ust. 1 pkt 1 zarządzenia nr 111 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 16 września 2021 r. w sprawie organizacji zajęć dydaktycznych, egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym (Monitor UW z 2021 r. poz. 222) zarządza się, co następuje:
§ 1
1. Dla prowadzonego na Wydziale Polonistyki w trybie niestacjonarnym (zaocznym) kierunku studiów filologia polska w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022 ustala się następującą organizację kształcenia:
1) jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, zajęcia dydaktyczne, których realizacja przypada w terminie ostatniego zjazdu w semestrze letnim, zostaną przeprowadzone w trybie stacjonarnym (w bezpośredniej obecności prowadzącego i uczestników); zapis ten nie dotyczy tych zajęć dydaktycznych, które w programie studiów zaplanowane są jako prowadzone w trybie zdalnym;
2) zajęcia dydaktyczne, których realizacja przypada w terminie od pierwszego do przedostatniego zjazdu w semestrze letnim, prowadzone są w trybie zdalnym.
2. Lektoraty języków obcych nowożytnych oraz zajęcia ogólnouniwersyteckie prowadzone są na zasadach określonych w § 5 ust. 4 zarządzenia nr 111 (Monitor UW z 2021 r. poz. 222).
3. Praktyki kierunkowe i praktyki zawodowe odbywają się w trybie indywidualnie uzgadnianym między studentem, pracodawcą a powołanym przez kierownika jednostki dydaktycznej (KJD) dla danego kierunku studiów opiekunem praktyk zawodowych.
4. Zajęcia dydaktyczne, o ile nie zostało inaczej zaplanowane w programie studiów, nie mogą w całości odbywać się w trybie zdalnym asynchronicznym. Aby zapewnić studentom możliwość synchronicznego uczestnictwa w zajęciach, prowadzący powinien:
1) korzystać z odpowiednich narzędzi: Google Workspace for Education (Google Meet), Zoom, platforma „Kampus";
2) przekazać studentom przed pierwszymi zajęciami podstawowe informacje o zasadach korzystania z wybranego narzędzia, w szczególności poinformować o obowiązku komunikowania się za pośrednictwem kont i profili uniwersyteckich.
§ 2
1. Osoby prowadzące zajęcia na studiach niestacjonarnych zobowiązuje się do prowadzenia dyżurów dydaktycznych w trybie hybrydowym lub zdalnym, w stałych i uprzednio ogłoszonych dniach i godzinach, z użyciem właściwych narzędzi elektronicznych (Google Meet, Zoom). Link do dyżuru podaje się razem z informacjami o jego terminie.
2. Osoby prowadzące dyżury dydaktyczne w trybie zdalnym na prośbę studentów powinny umożliwić im spotkanie się w trybie stacjonarnym.
§ 3
1. Zaliczenia końcowe i egzaminy przewidziane na sesję letnią prowadzi się w trybie stacjonarnym; zapis ten nie dotyczy zajęć dydaktycznych, które w programie studiów zostały zaplanowane jako prowadzone w trybie zdalnym.
2. Za zgodą KJD wyrażoną na uzasadniony wniosek osoby prowadzącej zajęcia zaliczenie końcowe może zostać przeprowadzone w trybie zdalnym.
3. W uzasadnionych przypadkach na wniosek egzaminatora KJD może podjąć decyzję o zmianie formy egzaminu na zdalną. Ewentualne zmiany zostaną ogłoszone w oddzielnym zarządzeniu KJD wraz z harmonogramem letniej sesji egzaminacyjnej.
§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.