filologia Klasyczna i studia śródziemnomorskie

Obsługa administracyjna

INSTYTUT FILOLOGII KLASYCZNEJ

Krakowskie Przedmieście 1
00- 927 Warszawa
tel. 22 55 22 903
e-mail: ifk@uw.edu.pl

Kierownik studiów dla kierunku filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie
mgr MONIKA MIKUŁA
e-mail: m.mikula@uw.edu.pl

Opiekun I roku dla kierunku filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie
dr hab. BARTŁOMIEJ CZARSKI
e-mail: b.czarski@uw.edu.pl

Sekretariat Instytutu Filologii Klasycznej
mgr KAROLINA RYBACKA
mgr OKSANA RADINA

Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00,
w sprawach studenckich – w godz. 10.00-13.00 (czwartki: 11.00-14.00)

 

Kierunek filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie (Classics)

Instytut Filologii Klasycznej prowadzi studia w zakresie filologii klasycznej na studiach I i II stopnia, pracownicy Instytut prowadzą również zajęcia dla uczestników szkół doktorskich.. Studia obejmują filologię starogrecką i łacińską, kulturę antyczną i jej dziedzictwo w kulturze nowożytnej Europy oraz neolatynistykę, Co roku rozszerzamy i wzbogacamy ofertę dydaktyczną o problematykę interdyscyplinarną, oferując zajęcia fakultatywne m.in. z zakresu: epigrafiki, papirologii, patrystyki, literatury i myśli renesansowej, retoryki antycznej, języków nowożytnych jak włoski, nowogrecki czy rumuński.  

Polska Komisja Akredytacyjna w wyniku wizytacji przeprowadzonej w 2017 roku bardzo wysoko oceniła jakość kształcenia na naszym kierunku, przyznając naszym studiom najwyższą możliwą ocenę tj. wyróżniającą.

Szerokie wykształcenie humanistyczne daje naszym absolwentom duże możliwości na rynku pracy m.in. w redakcjach, wydawnictwach, archiwach, bibliotekach oraz innych instytucjach związanych z kulturą i edukacją. Możliwość zdobycia na studiach II stopnia kompetencji dydaktyczno-pedagogicznych (zajęcia metodyczne i praktyki w szkołach średnich) pozwalają zdobyć uprawnienia do zawodu nauczyciela języka łacińskiego i kultury antycznej w szkołach ponadpodstawowych.

Informacje organizacyjne związane z tokiem studiów umieszczane są na bieżąco we właściwej zakładce na stronie Instytutu Filologii Klasycznej.

Większość zajęć odbywa się w budynku Instytutu Filologii Klasycznej przy ul. Krakowskie Przedmieście 1, gdzie znajdują się nowoczesne sale wykładowe i przestronna biblioteka.

PROGRAMY STUDIÓW

Szczegółowe programy studiów na kierunku filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie (Uchwały Senatu UW)

STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA

STUDIA DRUGIEGO STOPNIA

studia I stopnia

Opis programu studiów

Program studiów przewiduje zajęcia z praktycznej nauki języków klasycznych – starogreckiego i łacińskiego, a ponadto literatury i kultury starożytnej Grecji i Rzymu, historii i filozofii starożytnej, podstaw literaturoznawstwa i językoznawstwa, metryki starożytnej, redakcji tekstu,  edycji i krytyki tekstu, recepcji kultury antycznej, cyfryzacji humanistyki oraz szeroką gamę zajęć fakultatywnych (m.in. z epigrafiki, papirologii, patrystyki, literatury i myśli renesansowej, retoryki antycznej, języków nowożytnych jak włoski, nowogrecki czy rumuński) i ogólnouniwersyteckich.

praktyki zawodowe

Na III roku studenci realizują praktyki zawodowe w wybranej przez siebie instytucji naukowej, kulturalnej lub organizującej proces wydawniczy, w szczególności w archiwum, bibliotece lub redakcji. Celem praktyk jest m.in. poszerzenie wiedzy zdobytej w ramach zajęć i rozwijanie umiejętności jej wykorzystania.

Więcej informacji znajduje się we właściwej zakładce na stronie Instytutu.

Sylwetka absolwenta

Uzyskane efekty uczenia się pozwalają absolwentowi kierunku na samodzielną interpretację tekstów, a także wykorzystanie zdobytej wiedzy z zakresu historii starożytnej i kultury antycznej, ogólnej wiedzy z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa do dalszych studiów i przyszłej pracy badawczej. Przygotowanie z zakresu edycji i krytyki tekstu oraz wszechstronnej redakcji tekstów współczesnych (redakcja naukowa, edytorstwo) umożliwia podjęcie pracy w redakcjach, archiwach i bibliotekach oraz w innych instytucjach związanych z kulturą i edukacją. Absolwenci filologii klasycznej i studiów śródziemnomorskich już właściwie są – a niedługo będą na pewno – jedynymi specjalistami w Polsce, którzy będą w stanie zrozumieć teksty kultury powstałe w języku łacińskim od czasów starożytnych do XIX wieku, nie wspominając o tekstach starogreckich. Po ukończeniu studiów I stopnia istnieje możliwość kontynuowania nauki na studiach II stopnia.

 

studia II stopnia

Opis programu studiów

Studia II stopnia zapewniają wykształcenie w zakresie literaturoznawstwa i językoznawstwa w dziedzinie filologii klasycznej ściśle związanej z innymi naukami o starożytności, takimi jak historia, archeologia, wiedza o sztuce, prawoznawstwo, filozofia. W skład programu wchodzą m.in. metodologia badań literackich, seminaria łacińskie i greckie, recepcja kultury antycznej, filozofia. Co roku rozszerzana jest oferta dydaktyczna o problematykę interdyscyplinarną w ramach zajęć fakultatywnych m.in. z zakresu: epigrafiki, papirologii, patrystyki, literatury i myśli renesansowej, retoryki antycznej, języków nowożytnych jak włoski, nowogrecki czy rumuński. Student realizuje program w ramach wybranego modułu klasycznego lub neolatynistycznego. Wskazanie modułu jest wymagane przy składaniu dokumentów na studia.

moduł klasyczny

Student pogłębia wiedzę oraz rozpoczyna badania własne w zakresie języków klasycznych – greki i łaciny, literatury i kultury greckiej i łacińskiej, oraz ich recepcji w epokach późniejszych. Oferowane są m.in. zajęcia z gramatyki historycznej języka greckiego i łacińskiego, stylistyki łacińskiej oraz greckiej, czy językoznawstwa. Moduł obejmuje także zajęcia specjalizacyjne z zakresu edytorstwa i redakcji tekstów – umiejętności nie do przecenienia w pracy badawczej, a zwłaszcza przy publikowaniu jej efektów.

moduł neolatynistyczny

Moduł łączy w sobie elementy filologii klasycznej, historii kultury, komparatystyki i filozofii. Specjalizacja ta jest zgodna z profilem badawczym Instytutu i ma unikalny charakter w warunkach polskich. W ramach modułu proponowane są studentowi zajęcia z historii literatury nowołacińskiej, kultury renesansu i baroku, seminaria i translatoria nowołacińskie.

specjalizacja nauczycielska (nieobowiązkowa)

Student może zrealizować program specjalizacji nauczycielskiej (nieobowiązkowej) dającej uprawnienia do prowadzenia przedmiotu Język łaciński i kultura antyczna w szkolnictwie ogólnokształcącym.

Więcej informacji znajduje się we właściwej zakładce na stronie Instytutu.

Sylwetka absolwenta

Uzyskane efekty uczenia się zapewniają absolwentowi szerokie wykształcenie humanistyczne. Absolwenci filologii klasycznej i studiów śródziemnomorskich już właściwie są – a niedługo będą na pewno – jedynymi specjalistami w Polsce, którzy będą w stanie zrozumieć teksty kultury powstałe w języku łacińskim od czasów starożytnych do XIX wieku, nie wspominając o tekstach starogreckich. Absolwenci znajdują pracę m.in. w redakcjach, wydawnictwach, archiwach, bibliotekach oraz innych instytucjach związanych z kulturą i edukacją.  Nabyte dodatkowo umiejętności dydaktyczno-pedagogiczne w ramach specjalizacji nauczycielskiej umożliwiają podjęcie pracy w szkole średniej. Po ukończeniu studiów II stopnia istnieje możliwość kontynuowania nauki i badań w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych lub Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej.