FILOLOGIA POLSKA
INFORMACJE OGÓLNE
Filologia polska to największy spośród kierunków prowadzonych na Wydziale Polonistyki. Studenci zdobywają wiedzę o polskiej literaturze i kulturze oraz o języku polskim, zyskują także umiejętności pozwalające im na prowadzenie badań literaturoznawczych i językoznawczych.
Program kształcenia został zaprojektowany z myślą o przygotowaniu studentów do pracy zawodowej. Studenci pierwszego stopnia obowiązkowo realizują jedną z pięciu specjalizacji zawodowych: filologię dla mediów, glottodydaktyczną, edytorstwo naukowe i redakcja tekstu dla polonistów, translatorską lub nauczycielską. Tę ostatnią można kontynuować na studiach drugiego stopnia, co pozwala zdobyć uprawnienia do nauczania języka polskiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Najmłodszą specjalizacją zawodową jest prosty język i przyjazna komunikacja, którą (jako fakultatywną) od roku akademickiego 2024/2025 mogą realizować studenci drugiego stopnia studiów.
Absolwentów filologii polskiej można spotkać nie tylko w szkole, ale także w mediach, biurach tłumaczeń, ośrodkach kształcenia obcokrajowców czy jako konsultantów językowych świadczących usługi dla banków, urzędów i korporacji.
STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA
Na studiach pierwszego stopnia na kierunku filologia polska studenci wybierają jedną z dwóch specjalności: literaturoznawczo-językoznawczą lub literaturę i kulturę polską w perspektywie europejskiej i światowej.
- Specjalność literaturoznawczo-językoznawcza pozwala zyskać wiedzę ogólnohumanistyczną oraz wiedzę z zakresu nauki o literaturze i nauki o języku. Studenci uczą się rozpoznawać, analizować i interpretować najważniejsze dzieła i zjawiska polskiej literatury (także w perspektywie komparatystycznej), rozumieć istotę procesu historycznoliterackiego, rozróżniać i definiować historyczne style i poetyki, a także wykorzystywać refleksję teoretyczną w badaniach historycznoliterackich i językoznawczych. Zgłębiają również najważniejsze procesy rozwojowe języka polskiego, przygotowują się do analizy gramatycznej i leksykalnej tekstów należących do różnych odmian współczesnej polszczyzny, uczą się kultury języka, przyswajają wiedzę o zasobach bibliotecznych i cyfrowych.
- Specjalność literatura i kultura polska w perspektywie europejskiej i światowej nastawiona jest na ukazywanie relacji literatury polskiej z literaturami innojęzycznymi – głównie europejskimi – oraz z innymi sztukami (plastyka, muzyka). Studenci poznają literaturę i kulturę polską z perspektywy komparatystycznej; uzyskują podstawowe kompetencje międzykulturowe, a także sprawności komunikacyjne i analityczne w tym zakresie. Kształceniu tego rodzaju kompetencji służą także lektoraty nowożytnych języków obcych oraz warsztatowe zajęcia z przekładu tekstu literackiego. Specjalność ta wychodzi naprzeciw zainteresowaniom studentów łączących studia polonistyczne z innymi filologiami, filozofią, historią sztuki, medioznawstwem itp.
STUDIA DRUGIEGO STOPNIA
Program studiów łączy w sobie tradycję polonistycznego kształcenia akademickiego z potrzebami współczesnych studentów nastawionych z jednej strony na zdobywanie konkretnej, ukierunkowanej i zgodnej z zainteresowaniami wiedzy, z drugiej zaś – na elastyczność programu kształcenia. Student studiów drugiego stopnia na kierunku filologia polska wybiera jeden z dwóch modułów kształcenia: tradycję i nowoczesność lub komparatystykę. W ich ramach realizowane są odpowiednie przedmioty obowiązkowe (językoznawcze i literaturoznawcze) oraz konwersatoria i seminaria magisterskie wybierane zgodnie z oferty dydaktycznej w obrębie zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami studenta.
Kształcenie na studiach drugiego stopnia na kierunku filologia polska nastawione jest z jednej strony na zdobycie przez studentów wiedzy ogólnohumanistycznej (dotyczącej między innymi historii literatury najnowszej, literatury popularnej, historii języka polskiego czy językoznawstwa ogólnego), z drugiej zaś na wykształcenie w nich umiejętności prowadzenia prac badawczych – temu służą projekty realizowane w ramach konwersatoriów oraz seminariów magisterskich. Studenci uzyskują kompetencje społeczne niezbędne nie tylko w pracy badawczej, lecz i w pracy zawodowej poza uczelnią – m. in. umiejętność pracy w zespole, definiowania celów, planowania zadań i organizacji własnego warsztatu pracy czy praktycznego spożytkowania własnej kreatywności.
SPECJALIZACJE ZAWODOWE
Na studiach pierwszego stopnia studenci obowiązkowo wybierają jedną z pięciu specjalizacji zawodowych. Zajęcia specjalizacyjne zaczynają się na drugim roku studiów i trwają cztery semestry.
Chętni mogą kontynuować kształcenie zawodowe na drugim stopniu studiów. Dotyczy to zwłaszcza osób chcących uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela lub chcących poznać zasady prostego języka.
- Specjalizacja edytorstwo naukowe i redakcja tekstu dla polonistów prowadzona na pierwszym stopniu studiów przygotowuje do pracy w wydawnictwach prasowych i książkowych. Zajęcia dostarczają wiedzy wydawniczej i uczą pozyskiwania informacji naukowej, redakcji językowej tekstu i podstaw leksykografii; rozwijają kompetencje w zakresie edycji dzieł literackich i innych tekstów kultury.
- Specjalizacja filologia dla mediów prowadzona na pierwszym stopniu studiów przygotowuje do pracy w dziedzinie reklamy i public relations oraz w mediach (radiu, telewizji, filmie, internecie, prasie). Zajęcia ukazują filologiczny i literacki fundament tekstów reklamowych. Omawiane są artystyczne aspekty komunikacji multimedialnej. Studenci uczą się pisania i oceny tekstów dla mediów, ćwiczą analizę przekładu medialnego, prowadzają badania odbioru. Uzyskują także podstawową wiedzę w dziedzinie nowych technologii przekazu i mediów we współczesnym świecie.
- Specjalizacja glottodydaktyczna prowadzona na pierwszym stopniu studiów przygotowuje do pracy w charakterze nauczyciela języka polskiego jako obcego. Studenci poznają metody i techniki efektywnego nauczania języka polskiego jako obcego oraz strategie doskonalenia sprawności komunikacyjnych. Uczą się zasad planowania pracy dydaktycznej w grupach o różnym poziomie znajomości języka oraz przygotowania materiałów dydaktycznych.
- Specjalizacja translatorska prowadzona na pierwszym stopniu studiów przygotowuje do przekładu standardowych tekstów użytkowych, tekstów popularnonaukowych i naukowych z obszaru nauk humanistycznych; przekładu współczesnej prozy artystycznej ze szczególnym uwzględnieniem autorów często publikowanych i popularnych w Polsce; przekładu tekstów kultury obecnych w mediach audiowizualnych, dialogów, filmowych, programów telewizyjnych, tekstów utworów muzycznych, publikacji internetowych; oceny i recenzji, a także rewizji i korekty tłumaczenia.
- Specjalizacja nauczycielska prowadzona na pierwszym stopniu studiów z możliwością kontynuacji na drugim stopniu przygotowuje do pracy w zawodzie nauczyciela języka polskiego. Studenci otrzymują poszerzoną wiedzę psychologiczną i pedagogiczną. Wysokiej jakości przygotowanie zawodowe absolwentów specjalizacji sprawia, że mogą oni sprostać wszystkim wymaganiom współczesnego szkolnictwa.
- Specjalizacja prosty język i przyjazna komunikacja to nieobowiązkowa specjalizacja prowadzona na drugim stopniu studiów pozwala poznać zasady tworzenia tekstów zrozumiałych dla przeciętnego odbiorcy oraz odbiorcy o specjalnych potrzebach komunikacyjnych. Uniwersytet Warszawski jest sygnatariuszem Deklaracji prostego języka.
WIĘCEJ INFORMACJI O REKRUTACJI NA STUDIA I STUDIACH NA WYDZIALE POLONISTYKI UW:
STUDIA STACJONARNE (DZIENNE)
PROGRAMY STUDIÓW
Szczegółowe programy studiów na kierunku filologia polska (Uchwały Senatu UW)
STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA
Specjalność literaturoznawczo-językoznawcza
Specjalność literatura i kultura polska w perspektywie europejskiej i światowej
STUDIA DRUGIEGO STOPNIA
STUDIA NIESTACJONARNE (ZAOCZNE) - ROK AKADEMICKI 2023/2024
- OGŁOSZENIA SEKCJI TOKU STUDIÓW
- Program realizowany od roku akademickiego 2019/2020: uproszczony oraz szczegółowy
- Sprawy finansowe
- Terminy zjazdów w roku akademickim 2023/2024
Terminy zajęć
Terminy zajęć specjalizacji zawodowych
FILOLOGIA POLSKA - studia zaoczne Krakowskie Przedmieście 26/28 00-927 Warszawa tel.: 22 55 20 696 | Kierownik studiów na kierunku filologia polska Dyżur: sobota (w terminach zjazdów studiów zaocznych, po wcześniejszym kontakcie mailowym), godz. 10:00 - 11:00. (zdalnie meet.google.com/hny-zawt-zjk) Sekcja toku studiów mgr. inż. JOANNA BIŃKOWSKA |